źródło: julien tromeur - Fotolia.com

Co to jest de-frakcja a co de-ratyzacja? Nasz satyryk dyżurny wszystko wyjaśni. Uwaga na bóle brzucha - ze śmiechu!

De-gustacja

Określenie opisujące sytuację, w której biesiadnicy sprawdzają smak podanych potraw i zgodnie dochodzą do wniosku, że ktoś im podsuwa do zjedzenia jakieś świństwo. Jednym słowem – są zdegustowani.

 

De-fragmentacja

Tym mianem określa się proces żmudnego odtwarzania ostatnich chwil życia małżonka, który wrócił do domu nad ranem kompletnie pijany. Wkurzona żona z bezładnego bełkotu stara się wyłowić strzępy informacji o tym, gdzie małżonek przebywał, z kim był i co pił, w jakich okolicznościach zgubił portfel i kto zostawił ślad szminki na jego koszuli. Jest to wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ zwykle w takiej sytuacji poszczególne fragmenty zeznań nie układają się w logiczną całość. A tylko znajomość wszystkich faktów i ich obiektywna ocena, dają podstawę do podjęcia decyzji – sprać łajzę od razu, czy dopiero gdy przetrzeźwieje?

 

De-nominacja

Sytuacja towarzyska, w której znany żartowniś, dowcipniś i bawidamek nagle przestaje stroić miny. Zwykle dzieje się tak, gdy stroiciel „wdepnie na jakąś minę” i w efekcie zamiast prześmiewcą, sam staje się pośmiewiskiem. Denominacja w wojsku – oznacza degradację żołnierza lub oficera, który wcześniej doszedł do swojego stopnia wojskowego dzięki nominacji.

 

De-frakcja

Pogardliwy zwrot używany w polityce, odnoszący się do jakiejś marginalnej frakcji partyjnej lub parlamentarnej, która w zgodnej opinii większości polityków i wyborców jest do d…

 

De-ratyzacja

Termin powszechnie używany przez bankowców w odniesieniu do klientów, którzy zapożyczyli się w banku i teraz muszą spłacać raty kredytu. Oznacza comiesięczne czyszczenie kieszeni klienta – dobrowolne lub za pomocą zastraszających monitów, upierdliwego komornika lub dobrze zbudowanych, łysych i nieustępliwych pracowników firmy windykacyjnej.

 

De-monstracja

Operacja plastyczna pozwalająca osobnikowi o potwornej brzydocie (potwór-monster) nadać względnie ładny wygląd. Demonstracja, czyli „odpotworzenie” może oznaczać całą serię skomplikowanych i bolesnych zabiegów, ale zawsze warto się pomęczyć. W rezultacie osoby, które wcześniej nie mogły na siebie patrzeć, po demonstracji zmieniają się nie do poznania – mogą już na siebie patrzeć, choć się nie poznają. Jeżeli na demonstrację decyduje się ktoś, kto oprócz potwornego wyglądu ma również potworny charakter, potrzebne jest kompleksowe leczenie z udziałem psychiatry lub psychologa.

 

De-molka

Demolka to mały mol płci żeńskiej, którego imię zaczyna się na literę D. Oczywiście imiona molek mogą się zaczynać także na inne litery alfabetu. Może to więc być Bemolka, Gumolka, Zimolka, Smolka oraz Tumolka (niezbyt mądry mały mol płci żeńskiej) i Kumolka (wyjątkowo rozgarnięty mały mol płci żeńskiej).

 

Do-tacja

Dotacja oznacza ściąganie dobrowolnego haraczu na jakiś zbożny cel. Historycznie rzecz biorąc najstarszą formą dotacji jest zbiórka pieniężna prowadzona przez księdza wśród wiernych (dawniej – „do tacy”), praktykowana od momentu odkrycia, że na tacę oprócz jedzenia można położyć także pieniądze. To odkrycie stało się podstawą ekonomicznej potęgi Kościoła.

 

De-klaracja

Deklaracja to robienie bałaganu: w domu, w instytucji, w państwie lub na pokładzie statku. Termin wywodzi się żeglarskiego klarowania lin i żagli, tyle że oznacza proces odwrotny. W nomenklaturze winiarskiej deklarację należy rozumieć jako wtórne zmętnienie wcześniej sklarowanego wina. Może to nastąpić np., gdy jakiś głupek zamiast powoli ściągać wino wężykiem próbuje je pić prosto z balonu.

 

De-kiel

W potocznym rozumieniu – kretyn, głupek, cymbał, niedorajda. Pierwowzorem dekla jest niezbyt rozgarnięty pomocnik murarski, który – choć nie potrafi – bierze się do kielni.

 

De-prawacja

Nieuświadomiona skłonność do wybierania kierunku „na prawo” zamiast „na lewo”, typowa dla Europejczyków (oprócz Brytyjczyków). W efekcie deprawacji coraz więcej osób studiuje prawo, upatrując w tym szansę na zrobienie kariery, zarobienie dużych pieniędzy i dostatnie życie. Niektórzy ludzie nie są jednak dość prawi i w efekcie mogą zboczyć na lewiznę, a – jak wiadomo – zboczenia są dość trudne do naprawy.

Oceń artykuł:
Działy: Czas relaksu - Z humorem,